East Region Junior 2018

You can join us today

Latest News

November 15th 2018
Click below for details of our Festive Club and Catering Opening Hours ... More here.
November 1st 2018
Lucy Turmel has been nominated for the SportsAid’s One-to-Watch Award, launched in ... More here.
September 28th 2018
New Bootcamp Sessions for Autumn 2018   For full details of the sessions and ... More here.
June 28th 2018
Members raising money for Charity...click the logo to find out more:     ... More here.
June 17th 2018
The Club Championships are over for another year and the full round ... More here.
May 20th 2018
Alex Fuller from South Africa has won the Christchurch Veterinary Surgery Ipswich ... More here.
March 27th 2018
Lucy Turmel won today's European Junior Championship beating fellow England player Alice ... More here.
East Region Junior Tournament 2018
 
The East Region Junior Tournament will held on the 6th and 7th of October at Ipswich Sports Club and thankfully we didn't have the snow storm that almost wiped out last year's event. There were over 100 entries in all age groups from U9 to U19 and there was good competative squash over the two days with a number of England ranked players on show. There were particularly mature performances from Emma Bartley (GU17) and Olly Green (BU17) which augur well for the future of squash in the Region.
BU9
Winner - Alexander Harrison (NFK)
R/U - Cullen Clark (ESS)
 
 
U9 Boys
 
GU11
Winner - Bonnie Elvin (SFK)
R/U - Isabella Johns (ESS)
 
Bonnie Elvin and Isabella Johns
 
GU13
Winner - Natalie Main (BDF)
R/U - Renitha Srindran (ESS)
 
Natalie Main
 
GU15
Winner - Sophia John (BDF)
R/U - Olivia Broderick (ESS)
 
GU17
Winner - Emma Bartley (SFK)
R/U - Ellis Miller (CAM)
 
Emma Bartley
 
GU19
Winner - Katie Cox (NFK)
R/U - Nyah Williams (HEF)
 
BU11
Winner - Harry Griffith (SFK)
R/U - Bertie Thackray (CAM)
 
Harry Griffith
 
BU13
Winner - Alex Banhidai (ESS)
R/U - Matthew Bartley (SFK)
 
 
BU15
Winner - Stanley Sykes (ESS)
R/U - Jenson Deville (ESS)
 
Stanley Sykes
 
BU17
Winner - Oliver Green (ESS)
R/U - Malik Bilen (ESS)
 
Olly Green
 
BU19
Winner - Owen Ledger (HEF)
R/U - Harry Kitchens (ESS)
 
Owen Ledger
 
Full results and event draws
 
BU9
 
GU11
 
GU13
 
GU15
 
GU17
 
GU19
 
BU11
 
BU13
 
BU15
 
BU17
 
BU19